Atrakcje przyrodnicze Krety, które warto zobaczyć!

Kreta zachwyca z wielu powodów. Czołową lokatę wśród argumentów przemawiających na korzyść tej największej greckiej wyspy i bezpośrednio zachęcających do odwiedzenia jej zajmuje charakterystyczna dla tej lokalizacji fauna i flora. Fascynujące dzieła przyrody, jakie można tam zobaczyć, robią naprawdę oszałamiające wrażenie. Co warto zobaczyć na Krecie? Jakie miejsca stworzone przez naturę najbardziej cieszą oczy, sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi i pozwalają zregenerować siły? Które atrakcje przyrodnicze typowe dla tej największej greckiej wyspy zasługują na uwagę w pierwszej kolejności? Podpowiadamy! Zainspiruj się zamieszczonymi poniżej propozycjami i uwzględnij je, tworząc plan wakacyjnego pobytu na Krecie.

Jakie są największe atrakcje przyrodnicze Krety?

Każdy, kto choć raz w swoim życiu odbędzie podróż na Kretę, przyzna, że jest to jeden z najlepszych wakacyjnych kierunków. Nie dziwi więc popularność, jaką ta urlopowa destynacja cieszy się wśród turystów z całego świata. Z czego to wynika? Najważniejszą atrakcją turystyczną Krety są znajdujące się tam plaże – na przykład Balos, Elafonissi, Kedrodasos, Falassarna, Preveli, Seitan Lemani, Matala, czy Frangokastello. Znane są także kreteńskie wąwozy, wśród których najpopularniejsze to: Samaria, Imbros, Aradena, Kourtaliotis. Są one wprost stworzone specjalnie dla prawdziwych poszukiwaczy przygód.

Ciekawe atrakcje turystyczne na Krecie to również jaskinie, chociażby takie jak: Sfendoni, Milatos, Agia Sofia (Mądrości Bożej), Niedźwiedzia, Melidoni (Gerontospilios), Ida, Dikte (Psychro), czy Pelekita. Zwiedzanie ich jest niezapomnianym przeżyciem.  Fanów gór, którzy mają dobrą kondycję, zachwyci Timios Stavros (określany także jako Psiloritis), czyli szczyt o wysokości 2456 m n. p. m., z którego wierzchołka widać niemal całą wyspę. Poleca się dotrzeć również na półwysep Aktoriti ulokowany na północno-zachodnim wybrzeżu Krety, który zainteresuje nie tylko miłośników przyrody, ale i osoby lubiące historię, a nawet ludzi najchętniej wypoczywających w ruchu (np. podczas długich, pieszych wędrówek), jak i turystów najbardziej ceniących sobie leżenie na plaży. Dodatkowo warto zobaczyć krasowy płaskowyż Lasithi, który upodobali sobie rolnicy. Charakterystycznym elementem występujących tam pól uprawnych są wiatraki z białymi żaglami.

Kolejną ważną atrakcją turystyczną Krety są jeziora, a zwłaszcza to o nazwie Kournas. Jest ono jedynym naturalnym, słodkowodnym jeziorem ulokowanym się w zachodniej części tej wyspy, a o jego wartości świadczy chociażby fakt, że obszar, w którym się ono znajduje został włączony do programu ochrony przyrody Natura 2000. Można tam zaobserwować specyficzne gatunki ryb (np. węgorz europejski), gadów (np. jaszczurka trójpręga), ptaków (np. czapla purpurowa), czy roślin (np. mirt zwyczajny).

Co warto zobaczyć na Krecie? Wskazówki dla miłośników piękna natury!

Kreta – atrakcje przyrodnicze, które ma zaoferowania ta wyspa zachwycają nawet najbardziej wybrednych turystów. Jest tam tyle malowniczych zakątków, urokliwych miejscowości, górskich krajobrazów, plaż z zapierającymi dech w piersiach widokami i jedynymi w swoim rodzaju lagunami, czy pięknych tras wprost stworzonych do długich spacerów, że po prostu nie wiadomo, na czym się skupić. Nie sposób się tutaj nudzić.

Zapewne dzięki tym wszystkim informacjom już teraz doskonale wiesz, gdzie spędzisz najbliższe wakacje. Ruszaj na wymarzony urlop na Krecie, w trakcie którego zobaczysz całą masę miejsc wartych zapamiętania aż do końca życia. Nie zapomnij wykonać też licznych fotografii, które będą świetną pamiątką, przedstawiającą najważniejsze atrakcje Krety – kolaż wykonany z takich zdjęć bez dwóch stanie się oryginalną ozdobą wnętrz znajdujących się w Twoim domu.