Ciekawostki i mało znane informacje dotyczące Krety – poznaj je!

Najbliższy urlop planujesz spędzić na Krecie? Świetny wybór! Przed wyjazdem na wymarzone wczasy poświęć przynajmniej kilka minut na to, żeby dowiedzieć się czegoś interesującego o Twojej wakacyjnej destynacji. Dzięki temu jeszcze więcej wyniesiesz z pobytu w tym wyjątkowym miejscu. A warto mieć świadomość, że ciekawostek związanych z Kretą jest naprawdę wiele. Poniżej znajduje się lista tych, o których powinien wiedzieć każdy miłośnik podróżowania. Już teraz zapoznaj się ze starannie wyselekcjonowanymi informacjami i poszerz swoją wiedzę na temat tej największej greckiej wyspy.

Ciekawostki związane z Kretą – to warto wiedzieć!

Jakie ciekawostki o Krecie zasługują na największą uwagę? Na tej liście można umieścić następujące kwestie:

 • Doskonale znane są wszystkim różne mity greckie. Ten, których bohaterowie to Dedal i Ikar, miał miejsce właśnie na Krecie. Król Minos więził ich w labiryncie, dlatego ojciec i syn postanowili, że uciekną z wyspy, wzbijając się w powietrze na własnoręcznie wykonanych skrzydłach. Ta historia, choć jest symbolem determinacji w dążeniu do realizacji własnych celów, niestety zakończyła się tragicznie.
 • W mitologii greckiej Zeus był uznawany za najwyższego z bogów. Miejscem jego narodzin jest właśnie Kreta, gdzie uciekła jego matka Reja, będąc w ciąży.
 • Charakterystycznym gadżetem dla mężczyzn w różnym wieku jest komboloi, czyli sznurek, na który nawleczono duże koraliki. Takie akcesoria służą do zabawy – należy je przewracać między palcami.
 • Przemierzając kreteńskie drogi, na pewno zauważy się wiele usytuowanych na poboczach kapliczek. Te niewielkie budynki powstają, gdy dojdzie do wypadku samochodowego. Z jednej strony są one upamiętnieniem ofiar takiego zdarzenia, z drugiej strony często stawia się je jako podziękowanie za to, że się przeżyło.
 • Jedną z ulubionych rozrywek dla Kreteńczyków jest gra o nazwie tavli. Do takiej zabawy potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a dokładniej: plansza (składająca się z czterech części, na których znajduje się sześć pól w kształcie trójkątów), 30 pionków (15 czarnych i 15 czerwonych) oraz 2 kostki.
 • Wśród atrakcji turystycznych na Krecie dużą popularnością cieszą się jaskinie – na tej wyspie jest ich ponad 3000. Największa, która została udostępniona do zwiedzania to jaskinia Sfendoni.
 • Charakterystyczne jest również bogactwo kreteńskiej flory. Na tej greckiej wyspie występuje około 2000 gatunków roślin, z czego aż 160 określa się mianem endemitów, co oznacza, że rosną one wyłącznie w tym rejonie, nigdzie indziej nie można ich znaleźć.
 • Najwyższym szczytem na Krecie jest Psiloritis, którego wysokość wynosi 2456 m n.p.m., a więc niemal tyle samo, co nasze polskie Rysy.
 • Linia brzegowa Krety ma długość około 1040 kilometrów.
 • Główne miasta Krety to: Heraklion, Chania, Retimno oraz Jerapetra.
 • Wyspa ta słynie także z wielu wąwozów. Najpopularniejsze wąwozy to: Samaria, Imbros, Richtis oraz Kourtaliotiko.
 • Na Krecie znajduje się pięć lotnisk, z czego tylko trzy są wykorzystywane do lotów pasażerskich.
 • Na Krecie kręcono zdjęcia do filmu „Rozgrywka”, w którym zagrali: Viggo Mortensen oraz Kirsten Dunst oraz film „Grek Zorba” z 1964 roku, który wyreżyserował Mihalis Kakogiannis.
 • Kretę uznaje się za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.
 • Kreta ma wydłużony kształt (jest długa na około 260 kilometrów, lecz wąska, ponieważ w najszerszym punkcie jest to jedynie 60 kilometrów) – powierzchnia wysp to mniej więcej 8450 kilometrów kwadratowych.

Rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Krecie (a powinieneś) – podsumowanie

Ciekawostki podróżnicze dotyczące Krety, o których przeczytałeś w tym artykule, jedynie rozbudziły Twój apetyt? Chcesz na własną rękę kontynuować proces zdobywania wiedzy o tej greckiej wyspie, aby odkryć, jakie inne sekrety jeszcze skrywa? Doskonała decyzja! Bez dwóch zdań ilość takich „smaczków” pozytywnie Cię zaskoczy. Ich znajomość sprawi, że zaimponujesz towarzyszom podróży, prowadząc z nimi zajmującą rozmowę o Krecie i tym, co jest w niej najlepsze.