Historia Krety – co warto wiedzieć na temat tej greckiej wyspy?

Czy wiesz, że Kreta, czyli największa wyspa Grecji i piąta pod względem powierzchni wyspa śródziemnomorska, może poszczycić się nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, zapewniającymi możliwość komfortowego wypoczywania w pięknych okolicznościach przyrody, malowniczym ukształtowaniem terenu, bujną roślinnością, czy smaczną kuchnią, ale również zasługującymi na uwagę kolejami losu warunkującymi jej powstanie i rozwój?

Długa oraz bogata historia Krety, którą można podzielić na kilka etapów, zachęca turystów do tego, aby oprócz wylegiwania się na plaży i zażywania kąpieli słonecznych, udało im się podczas urlopu wygospodarować czas również na zwiedzanie, szukanie śladów minionych epok oraz podziwianie pozostałości po dawnych cywilizacjach. Każdy, kto na własne oczy zobaczy najpopularniejsze kreteńskie zabytki, bez dwóch zdań poczuje ducha przeszłości i utrwali w swojej pamięci ciekawostki, jakich dowie się o eksplorowanych miejscach. Kreta w pigułce – już teraz poznaj najważniejsze informacje dotyczące historii tej greckiej wyspy.

Historia Krety – od starożytności do współczesności

Historia Krety sięga epoki neolitu (6000-3100 p.n.e.). To właśnie z tego czasu pochodzą pierwsze ślady osadnictwa człowieka na tej wyspie – domostwa budowano wtedy z wypalanych cegieł, zajmowano się przede wszystkim hodowlą zwierząt oraz uprawą ziemi. Następnie nadszedł tak zwany okres przedpałacowy w historii Krety, w którym wytwarzano narzędzia z brązu, ceramikę, przedmioty kultowe oraz używano koła garncarskiego. Największy rozkwit kultury kreteńskiej, uznawany jednocześnie za początek kultury europejskiej, miał miejsce w tak zwanej epoce minojskiej – w tym czasie wznoszono wielopiętrowe pałace królewskie (np. w Knossos), tworzono biżuterię i malowidła, mocno rozwinął się handel. Kres temu złotemu okresowi i ówczesnej potędze Krety przyniosły katastrofy naturalne (wybuchy wulkanu i trzęsienia ziemi) oraz najazdy wrogich ludów. Doprowadziło to do tego, że kultura minojska coraz bardziej ulegała wpływom mykeńskim.

Potem nastąpił okres grecki, podporządkowany inwazji Dorów, którzy budowali miasta-państwa i przyczynili się do tego, że Kreta stała się obszarem jednolitym z Grecją pod kątem religii, sztuki, kultury oraz języka. Stan ten utrzymywał się aż do 69 p.n.e. – w tym roku Rzymianie podbili Kretę. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego wyspa ta stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Z kolei lata 824-961 n.e. to czas, w trakcie którego Kreta była pod panowaniem arabskim, po czym nastąpiła druga epoka bizantyjska. Od 1204 do 1669 roku trwał okres wenecki, a od 1669 do 1898 roku turecki. Kolejne stulecia to liczne wojny, zamieszki i przechodzenie Krety z rąk do rąk różnych mocarstw. Dopiero II połowa XX wieku przyniosła względny spokój i stabilizację w walce o niepodległość. Współczesna historia Krety pokazuje, że na wyspie intensywnie rozwija się turystyka, przez co przybywają tam turyści z całego świata.

Najważniejsze wydarzenia w historii Krety – podsumowanie

Historia Krety jest wielowiekowa, a zaprezentowane powyżej fakty to zaledwie inspiracja do tego, aby jeszcze bliżej przyjrzeć się jej przeszłości i sprawdzić, w jakim stopniu wpływa ona na teraźniejszość. Dlatego zajmując się organizowaniem podróży na Kretę, pamiętaj nie tylko o zapewnieniu wygodnego środka transportu, zarezerwowaniu noclegu charakteryzującego się standardem spełniającym Twoje wymagania, czy skompletowaniu niezbędnego bagażu. Oczywiście wymienione kwestie mają priorytetowe znaczenie w kontekście powodzenia całej wyprawy, jednak warto iść o krok dalej i z wyprzedzeniem, przynajmniej pokrótce, zapoznać się z historią Krety uznawanej za kolebkę europejskiej kultury. Mając już pewne podstawy, na miejscu będzie można uzupełnić te informacje dzięki własnym obserwacjom oraz za sprawą wiedzy przekazanej (np. w trakcie wycieczki fakultatywnej) przez godnego polecenia, lokalnego przewodnika, który zna tę grecką wyspę niemal tak dobrze, jak własną kieszeń.