Jakie przepisy drogowe obowiązują na Krecie? O tych zasadach musi pamiętać każdy kierowca!

Z Polski na Kretę można dotrzeć na dwa podstawowe sposoby – samolotem lub samochodem. Turyści, którzy wybierają to drugie rozwiązanie albo decydują się skorzystać z popularnej opcji i wypożyczają auto na miejscu, powinni wcześniej zapoznać się z przepisami drogowymi panującymi na tej greckiej wyspie. Jak zwiedzać Kretę samochodem? Jakie są dopuszczalne prędkości? Jak wygląda kultura jazdy w Grecji? Już teraz poznaj wskazówki dotyczące bezpiecznego prowadzenia auta na Krecie, aby zadbać o siebie, pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. O tym powinien pamiętać każdy kierowca!

Zasady ruchu drogowego obowiązujące na Krecie – wskazówki dla kierowców

Należy rozpocząć od tego, że na Krecie, podobnie jak w Polsce, jest ruch prawostronny, natomiast przy wyprzedzaniu przejeżdża się z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Dokumentem uprawniającym kierowcę do poruszania się po tamtejszych drogach jest polskie prawo jazdy (nie trzeba mieć jego międzynarodowego odpowiednika). Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym wynosi 50 kilometrów na godzinę, a poza terenem zabudowanym jest to 90 kilometrów na godzinę. Podobnie jak u nas kierowca nie może w trakcie jazdy używać telefonu komórkowego (oczywiście zezwala się na korzystanie z zestawu głośnomówiącego lub słuchawek bezprzewodowych). Dość dużym ułatwieniem dla polskich kierowców jest to, że znaki drogowe oraz tablice informacyjne są dwujęzyczne – napisy są po grecku, jak również po angielsku, jednak czasem nawet pomimo to trudno cokolwiek się z nich dowiedzieć, ponieważ bywają zdewastowane i nieczytelne.

Warto podkreślić, że mandaty w Grecji (za przekroczenie prędkości, niezapięte pasy, złe parkowanie, niezatrzymanie się przed znakiem STOP, czy przejazd na czerwonym świetle) są dość wysokie, co ma zmobilizować lokalnych mieszkańców, jak i przybywających tam turystów do przestrzegania ustalonych reguł. Równocześnie trzeba mieć na uwadze, że w przypadku większości mandatów ich wysokość można obniżyć o połowę, uiszczając wskazaną opłatę w ciągu 10 dni.

Wakacje na Krecie – nieformalne zwyczaje drogowe i lokalna kultura jazdy

Drogi na Krecie w zdecydowanej większości znajdują się w nie najlepszej kondycji, a przy tym, są kręte i wąskie, dlatego, jeśli kierowca zauważy, że znajdujący się z tyłu pojazd zamierza wykonać manewr wyprzedzania, powinien zjechać na pobocze (to powszechnie stosowany gest grzecznościowy). Bardzo często samochód dojeżdżający do ostrego zakrętu trąbi, aby za pomocą sygnałów dźwiękowych ostrzec auto jadące z naprzeciwka. Kierujący powinni mieć oczy dookoła głowy, ponieważ w wielu miejscach wzdłuż dróg pasą się zwierzęta (np. kozy), które w najmniej oczekiwanym momencie mogą wtargnąć na jezdnię.

Prowadzenie samochodu na Krecie – podsumowanie

Jazda samochodem po Krecie dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć, dlatego czas spędzony za kierownicą mija bardzo szybko. Wszystko przez to, że przemieszczając się tym środkiem transportu z jednej lokalizacji do drugiej, można cieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach widokami, które rozpościerają się za oknami pojazdu. Już samo przemierzanie tras prowadzących do turystycznych atrakcji pozwala odkrywać piękno tej wyspy. Choć zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że w pewnych aspektach ruch drogowy w Grecji (w tym również na Krecie) różni się od przepisów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, są kwestie pozostające niezmienne bez względu na lokalizację. Nadmierna prędkość, brak wyobraźni, prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, agresja na drodze oraz brawura nigdy nie prowadzą do niczego dobrego, a wręcz stanowią realne zagrożenie i zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Pełna koncentracja oraz zdrowy rozsądek muszą być priorytetem.