Najlepsze pamiątki do przywiezienia z Krety – co warto kupić?

Pobyt na Krecie, bez względu na to, czy przyjeżdża się tam pierwszy raz, czy to jest już kolejna wizyta na tej greckiej wyspie, każdorazowo generuje wyjątkowe wspomnienia, które na długo pozostają w głowach wczasowiczów. Jednak te pozytywne doświadczenia można również zmaterializować, odwiedzając lokalne sklepiki oraz stragany i zaopatrując się w najlepsze pamiątki z Krety, które wracając z niezapomnianych wakacji, zabierze się ze sobą do domu. Takie oryginalne gadżety warto zakupić zarówno dla siebie, jak i dla znajomych, przyjaciół i rodziny. Te osoby na pewno ucieszą się z takiego miłego podarunku. Jednak, co kupić na Krecie, aby móc jeszcze przez długi czas czuć charakter tego miejsca. Podpowiadamy, co przywieźć do Polski – poniżej lista najciekawszych kreteńskich souvenirów!

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji na Krecie? Poradnik zakupowy

Pamiątki z Krety mają niejedno imię. Są to zarówno tanie bibeloty, jak i bardziej wartościowe przedmioty, za które trzeba zapłacić nieco więcej. Kreteńskie souveniry to masowo produkowane gadżety, ale też wykonywane przez tamtejszą ludność wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze. Niektóre pamiątki mają funkcję wyłącznie dekoracyjną, z kolei inne są produktami spożywczymi, które po powrocie z wakacji na Krecie można od razu wypić lub zjeść, albo wykorzystać do kuchennych eksperymentów, przygotowując smakowite potrawy.

Zatem, co kupić na Krecie? Miłośników oryginalnych ozdób powinna zainteresować ceramika, która na stałe wpisała się w kulturę tej wyspy. W tym celu zaleca się odwiedzić Margarites, czyli wioskę garncarzy. Dobry wybór to także wyroby z drzewa oliwnego (na przykład przybory kuchenne – misy, łyżeczki do miodu, czy deski do krojenia). Znawców sztuki z pewnością zachwycą ikony sprzedawane w przyklasztornych galeriach. Oczywiście na kreteńskich straganach nie brakuje także standardowych pamiątek z podróży, a więc wielokształtnych i wielokolorowych magnesów na lodówkę oraz klasycznych pocztówek, które zbierają dzieci, ale też dorośli. Charakterystyczny gadżet to komboloi, czyli służący do zabawy sznureczek, na który nawleczono koraliki.

Z kolei fani mody mogą zwrócić swoją uwagę na charakterystyczne elementy tradycyjnego, kreteńskiego stroju, wytrzymałe obuwie (na przykład idealne na lato sandałki) oraz ręcznie robione biżuteryjne akcesoria. Panie, które uwielbiają dbać o wygląd, niech zainwestują w naturalne kosmetyki wytwarzane ze wzrastających w tym regionie roślin.

Warto wspomnieć, że dużą popularnością wśród turystów z całego świata cieszą się również kulinarne pamiątki z Krety, które poleca się zakupić u małych, lokalnych producentów. Doskonała opcja dla wszystkich smakoszy to: oliwki, ziołowa herbatka górska Diktamo, najwyższej jakości oliwa z oliwek, wino z kreteńskich winnic, dostępne na targowiskach pachnące i aromatyczne zioła (np. oregano, tymianek, czy rozmaryn), tradycyjne słodycze i przekąski, produkty spożywcze z karobu, miody o delikatnym smaku, a także graviera, czyli ser dojrzewający owczo-kozi oraz Raki, a więc mocny alkohol, z którego słynie Kreta.

Co i gdzie kupić na Krecie? Podsumowanie

Jesteś zapalonym turystą i obowiązkowym elementem każdej Twojej podróży są zakupy? Lubisz zapoznawać się z bogatym asortymentem mniejszych i większych, zagranicznych sklepów? Kolekcjonujesz pamiątki z każdego wyjazdu? Zapewne podczas wizyty na największej greckiej wyspie również zechcesz zakupić jakieś kreteńskie przysmaki, przyjemne dla oka drobiazgi i tradycyjne przedmioty. Za sprawą zamieszczonych powyżej informacji, już teraz wiesz, w jakie pamiątki z Krety warto się zaopatrzyć, aby w pewien sposób przedłużyć swoje wakacje! Zapamiętaj te niezwykle przydatne wskazówki i wykorzystaj je w praktyce podczas najbliższego urlopu, a bez dwóch zdań upolujesz same wspaniałe zdobycze, które rzeczywiście będą używane na co dzień, a nie zostaną schowane w szufladzie, gdzie szybko pokryją się kurzem.