Jakie święta obchodzą Kreteńczycy? Poznaj tradycje na wyspie

Niewątpliwie najważniejszym świętem dla Kreteńczyków jest Wielkanoc- jak spędzają ją mieszkańcy Krety?

To czas, w którym mieszkańcy wyspy uczestniczą w ceremoniach kościelnych, tradycyjnych obrzędach i spotkaniach rodzinnych.

W poniedziałek 48 dni przed Wialkanocą, Grecy świetują Καθαρά Δευτέρα ( czysty poniedziałek)- to dzień kiedy  całe rodziny z dzieciakami puszczają latawce.

Wielki Piątek to dzień żałoby i refleksji. Kościoły na całej wyspie organizują uroczyste nabożeństwa upamiętniające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W niektórych miejscowościach odbywają się procesje, w których wierni przenoszą drewniane lub metalowe figury przedstawiające Ukrzyżowanego przez ulice.

Wielka Sobota jest dniem oczekiwania na zmartwychwstanie. Wieczorem na Krecie odbywają się uroczyste nabożeństwa z udziałem całej społeczności. Wielkanocna msza rozpoczyna się o północy, a kulminacyjnym momentem jest Święcenie Ognia, symbolizujące zmartwychwstanie Jezusa. Po tym obrzędzie wierni udają się do swoich domów, z zapalonymi w kościołąch świecami  aby zjeść tradycyjny posiłek wielkanocny czyli zupę magiritsa, która składa sie z wątróbki, posiekanej cebuli, innych podrobów i dużej ilości koperku.

Wielkanocny obiad to czas spotkań z rodziną i pieczenia na rożnie baraniny i celebrowania  świąt.

Jak wygląda Boże Narodzenie na Krecie?

Wigilia Bożego Narodzenia to najważniejszy moment świątecznego okresu. Kreteńczycy rozpoczynają ten wieczór uczestnicząc w nabożeństwie w kościele, gdzie odbywa się  msza. Przygotowują także dania specjalnie na tę na tę okazję, takich jak chrisopsomo (chleb świąteczny), melomakarona (małe ciasteczka z miodem i orzechami) oraz kourabiedes (ciastka z masłem i migdałami).

Kreteńczycy ubierają swoje domy w świąteczne dekoracje, wieszając lampeczki, girlandy i ozdoby na drzewku bożonarodzeniowym. Wiele miejscowości na wyspie organizuje jarmarki świąteczne, na których można zakupić prezenty, ozdoby i tradycyjne wyroby rzemieślnicze.  Kreta jest krajem morskim, i do tradycji należy również  ozdabianie światełkami wszelkiego rodzaju statków i łódek

Inną charakterystyczną tradycją na Krecie jest śpiewanie kolęd[i]. Grupy młodych ludzi odwiedza sąsiednie mieszkania grając na tz trójkatach, chcąc odgonić złe duszki. które według wierzeń greckich wychodzą spod ziemi w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Kalikantzaroi gdyż tak nazywają sie te duszki. Uważane są za niezdarne i żartobliwe istoty, które zakłócają porządek i spokój. Kreteńczycy wychodzą na ulice, śpiewają kolędy, tańczą i odganiane kalikantzaroi, aby chronić swoje domy przed ich złośliwymi żartami.

W czasie świąt Bożego Narodzenia nie obdarowuje się prezentami na to cza przyjdzie w nocy z 31.12/01.01

Oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocy, Kreteńczycy obchodzą wiele innych ważnych świąt w ciągu roku. Oto kilka z nich:

1.Święto Trzech Króli (6 stycznia) – to dzień, w którym odbywają się uroczystości związane z przybyciem Mędrców do żłóbka. Na Krecie organizowane są procesje i festiwale, a także odbywają się tradycyjne obrzędy w kościołach.

2.Święto Niepodległości (25 marca) – obchodzone jest upamiętnienie wybuchu rewolucji przeciwko panowaniu osmańskiemu. Mieszkańcy Kretu uczestniczą w paradach, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych.

3.Dzień „Oxi” (28 pażdziernika) jest ważnym świętem narodowym obchodzonym w Grecji. Wyrażenie „Oxi” w języku greckim oznacza „nie”. Dzień Oxi upamiętnia odmowę Grecji przyjęcia ultimatum ze strony faszystowskich sił włoskich podczas II wojny światowej.

Pamiętajcie również, że na Krecie nie obchodzi sie hucznie urodzin i nikt sie nie obrazi jeżeli o nich zapomnicie ale jeżeli zapomnicie o imininach możecie stracic przyjaciół.

Kreta jest wyspą bogatą w tradycje i kulturę, a święta są ważnym elementem życia mieszkańców. Obchodzenie tych uroczystości jest doskonałą okazją do odkrycia lokalnych tradycji i doświadczenia autentycznego greckiego świętowania.